روان‌شناسی ورزش، محدوده‌ای از موضوعات شامل «انگیزه پایداری و موفقیت، ملاحظات روان‌شناختی در صدمات ورزشی و توان‌بخشی، روش‌های مشاوره با ورزشکاران، ارزیابی استعدادها، پیگیری تمرینات، خودباوری برای موفقیت، مهارت ورزشی، ورزش جوانان و روش‌های بالا بردن کارایی و خود تنظیمی» را در بر می‌گیرد.
هر چند غالبا برداشت عمومی چنین است که روان‌شناسی ورزش تنها مربوط به ورزشکاران حرفه‌ای است اما این حوزه تخصصی دربرگیرنده محدوده وسیعی از موضوعات علمی، کلینیکی و کاربردی مربوط به ورزش و تمرینات است.
تعریف های که برای روانشناسی ورزش پیشنهاد شده تحت تأثیر دو عامل است: اول ، رویکردی که به درک رفتار ورزشی منجر می شود، مثلا” هنگامی که رویکرد غالب رفتار گراییی است، تعریف حول محور مطالعه رفتار می گردد.دوم، حوزه ای که ورزش در آن تعریف می شود.به این معنا که آیا ورزش شامل تمرین یا فعالیت های بدنی دیگر می شود یا خیر.در یک جلمه می توان روانشناسی ورزش را چنین تعریف کرد:مطالعه جنبه های روانی عملکرد ورزشکاران و کاربرد اصول روانشناسی در حوزه ورزش . یا به عبارت دیگر، مطالعه ویژگی های رفتاری ورزشکاران.
طبقه بندی روانشناسی ورزش
روانشناسی بالینی : روانشناسان دراین حیطه بیشتر با ورزشکاران دارای مشکلات روان شناختی مانند اضطراب،ضعف اعتماد بنفس،برانگیختگی و… سرو کار دارند.
روانشناسی آموزشی : روانشناسان این طبقه دارای دو نقش استاد و مشاور روانشناسی ورزش هستند.
روانشناسی تحقیقاتی : هدف تحقیقات این روانشناسان ،دستیابی به واقعیت های علمی آموزشی و بالینی است.
ویژگی های روانشناسی ورزش
روانشناسی ورزش باید چهار ویژگی اصلی داشته باشد:
۱-صلاحیت
مانند همه تخصص های روانشناسی ، در اینجا هم فرض بر این است که روانشناس ورزش صلاحیت کار در این زمینه را دارد.
۲-آگاهی
روانشناس ورزش باید اطلاعات عمومی زیربنایی داشته باشد، زیرا در عملکرد او مؤثر است .
۳-آموزش
کسانی که می خواهن دراین رشته کار کنند باید یک دوره آموزشی بگذرانند.
۴-اخلاق
در مواردی که پیش از این ذکر شد، ممکن است جنبه اخلاقی نیز مد نظر باشد، مثلا” رویکرد اخلاقی در مورد صلاحیت این است که فرد باید فقط در حیطه تخصص خود کار کند.تخصص های مختلف برای تضمین رعایت اخلاق دستورالعمل های دارند.این موارد بارها در آثار مربوط به روانشناسی بررسی شده است ، اما هنوز تکمیل نشده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید