ناهید کیانی: ما از نظر فنی با حریفان هیچ تفاوتی نداریم / هدفم کسب طلای جهانی و المپیک توکیو است

ناهید کیانی دختر خستگی‌ناپذیر تکواندو اولین تجربه‌اش در بازی‌های آسیایی جاکارتا به مدال برنز ختم شد. اگر چه کیانی از نتیجه‌اش به شدت ناراحت است، اما قطعاً تنها یک مدال آن هم در تجربه اول بازی‌ها، بدون شک برای تکواندوکار ۲۰ ساله نتیجه قابل قبولی است چراکه او در راه طولانی عمر قهرمانی‌اش حالا حالا‌ها فرصت دارد تا کلکسیونش را از مدال‌های بازی‌های آسیایی، قهرمانی جهان و حتی المپیک پر کند.
 خودت را معرفی کن. 
متولد ۱۰ مرداد ۷۷ هستم. فرزند ششم (آخر) خانواده هستم. در رشته تربیت بدنی دانشگاه شریعتی ادامه تحصیل می‌دهم، به جز من یکی دیگر از خواهرانم تکواندو کار می‌کند. برادرم قبلاً تکواندو کار می‌کرد، اما بعد به سمت فوتبال رفت و حالا هم ادامه تحصیل می‌دهد.
 چطور سمت تکواندو رفتی؟
خیلی اتفاقی. مادرم برای رهایی از اذیت‌های کودکانه من و خواهرم، پیشنهاد داد به کلاس ورزش برویم. به همین خاطر از من و خواهرم پرسید به کاراته علاقه دارید یا تکواندو. هر دو گفتیم کاراته، مادرم هم رفت برای خرید لباس کاراته، اما به اشتباه به جای لباس کاراته، لباس تکواندو خرید و همین اتفاق مسیر زندگی من و خواهرم را تغییر داد، به طوری که به تکواندو علاقه پیدا کردیم و دیگر نتوانستیم از تکواندو دل بکنیم.
درباره وضعیت تحصیلی‌ات حرف می‌زنی؟
دو سال است دانشگاه ثبت‌نام کرده‌ام، اما وقت نکرده‌ام سر کلاس بروم، چون خیلی به تکواندو علاقه دارم و به همین دلیل اولویت اولم تکواندوست. اما در فاصله دو ماهی که به شروع اردو‌ها برای مسابقات جهانی مانده می‌خواهم بروم درس‌های قبلی را ادامه دهم.
 بازی‌های آسیایی جاکارتا چطور بود؟ 
بازی‌های آسیایی جاکارتا اولین تجربه‌ام بود، اما قبل از این، بازی‌های آسیایی اینچئون را دنبال می‌کردم و دوست داشتم در این مسابقات حضور پیدا کنم، به همین خاطر به خودم قول دادم در دوره بعدی این بازی‌ها حضور پیدا کنم و حالا خوشحالم به قولم عمل کردم و بازی‌های جاکارتا را از نزدیک دیدم.
 میزبانی اندونزیایی‌ها را چطور ارزیابی می‌کنی؟ 
برخلاف اینکه تکواندوکارانی که بازی‌های آسیایی اینچئون را تجربه کرده و معتقد بودند دهکده بازی‌ها و امکانات رفاهی اینچئون خوب بود، متأسفانه میزبانی اندونزیایی‌ها اصلاً خوب نبود و در سطح بازی‌های آسیایی نبود. خوابگاه‌ها مشکل داشت و صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شدیم، می‌دیدیم تمام اتاق پر از مورچه است. البته می‌آمدند و تمیز می‌کردند، اما باز هم این شرایط تکرار می‌شد و یا سیستم امتیازدهی مسابقات خراب شد و حتی مسابقه فرزان عاشورزاده به دلیل همین مشکل چند ساعت به تأخیر افتاد.
 سطح کمی و کیفی مسابقات را چطور دیدی؟ 
رقابت‌ها در سطح بالایی برگزار شد، همه کشور‌ها با بهترین تکواندوکاران خود پا در شیاپچانگ جاکارتا گذاشته بودند، با این شرایط حریفان ما همگی قدرتمند بودند و کار برای ما سخت بود، من با حریفان قدرتمندی همگروه بودم. تکواندوکاران نپال و فیلیپین را شکست دادم، اما در مصاف با تکواندوکار تایلندی که مدال‌های رنگارنگی از مسابقات مختلف جهانی، قاره‌ای و المپیک داشت، باختم و برنز گرفتم. او همه حریفانش را با اختلاف بالا شکست داده بود، اما من با اختلاف اندک بازی را واگذار کردم و به مدال برنز رسیدم. حریف تایلندی از نظر فنی من را شکست نداد بلکه من به تجربه او باختم.
اولین مدالت را به یاد داری که کجا گرفتی و چه رنگی بود؟ اولین مدال برنز را سال ۲۰۱۴ در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان چین‌تایپه بود گرفتم. در آن سال تازه وارد دنیای مسابقات شده بودم. با اینکه قرعه سختی داشتم و با کره، تایلند و… همگروه بودم، در آن سال‌ها حتی نمی‌دانستم که حریفان اصلی تکواندوی ایران چه کشور‌هایی هستند، اما رفته بودم تا مدال بگیرم.
 تا چه اندازه از حریفانت شناخت داشتی؟ 
تقریباً همه حریفانم را آنالیز کرده بودم ولی بیشتر روی حریف کره‌ای‌ام تمرکز کرده بودم. در قهرمانی آسیا تکواندوکار کره‌ای توانسته بود حریف تایلندی را از پیش رو بردارد، من فکر می‌کردم در این رقابت‌ها هم او خیلی قدرتمند ظاهر می‌شود و تکواندوکار تایلندی را شکست می‌دهد و حریف من می‌شود، اما به یکباره همه چیز تغییر کرد و حریف تایلندی توانست تکواندوکار کره‌ای را شکست دهد و حریف من شود. من روی او تمرکز کرده بودم و برای این حریفم برنامه داشتم، اگر در دیدار رده‌بندی حریفم می‌شد، می‌توانستم شکستش بدهم و نتیجه طور دیگری رقم می‌خورد، اما همه معاملات به هم خورد.
 دلیل باختت چه بود؟ 

شاید از نظر روحی آماده نبودم، چون تکواندوکاران نپال و فیلیپین را شکست دادم، اما در مصاف با تکواندوکار تایلندی که مدال‌های رنگارنگی از مسابقات مختلف جهانی، قاره‌ای و المپیک داشت، باختم و برنز گرفتم. او همه حریفانش را با اختلاف بالا شکست داده بود، اما من با اختلاف اندک بازی را واگذار کردم.
دانلود و تماشا رقابت [نیمه نهایی] بانوان وزن ۴۹- کیلوگرم | ناهید کیانی (ایران)  مقابل  پانیپاک وانگپاتتاناکیت (تایلند)

 

روی سکو چه احساسی داشتی؟
آن لحظه که روی سکو رفتم، هم ناراحت بودم و هم خوشحال. ناراحت از اینکه برای طلا تلاش کرده بودم، اما به برنز رسیدم و خوشحال از اینکه بدون مدال نماندم. البته برای اینکه سر وزن باشم، ۱۰ کیلو وزن کم کردم که این مقدار برای یک دخترسخت بود.
 استرس داشتی؟
نه، من تکواندوکاری نیستم که در مبارزات استرس داشته باشم، خیلی خونسرد به مصاف رقبا می‌روم.
 از مدالی که گرفتی، راضی هستی؟
با انگیزه مدال طلا رفته بودم، به همین دلیل از بازی‌ها راضی هستم، اما از رنگ مدال خیلی راضی نیستم، چون معتقدم جواب تلاش‌هایم طلا بود، اما یک مقدار بدشانسی آوردم و در نیمه‌نهایی به مدال‌آور المپیک خوردم. در مصاف با حریف تایلندی یک ضربه زدم که با فاصله میلیمتری رد شد و اگر آن ضربه خورده بود، نتیجه چیز دیگری بود.
 چرا بقیه بانوان تکواندوکار از گرفتن مدال بازماندند؟ 
به دلیل ضعف ذهنی نتیجه را واگذار کردند. ما از نظر فنی با حریفان هیچ تفاوتی نداریم و از آن‌ها کم نیستیم، اما از نظر اعتماد به نفس از آن‌ها پایین‌تر هستیم.
 داستان نقاشی‌ات روی سکوی بازی‌های آسیایی چه بود؟
قبل از شروع بازی‌ها، برای حفظ آمادگی دختران تکواندوکار کادر فنی تیم ملی چند جلسه تمرین در دستور کار قرار داده بود. در روز‌های پایانی اردو بود که پیش‌بینی خودم را از این رقابت‌ها در قالب یک نقاشی روی سکوی دهکده بازی‌های آسیایی کشیدم.
برنامه‌های بعدی کیانی چیست؟ 
ابتدا گرند‌پریکس منچستر، اما به خاطر اینکه بانوان در بازی‌های آسیایی جاکارتا عملکرد قابل قبولی نداشت، ما را جریمه کردند و به این رقابت‌ها اعزام نمی‌شویم. بعد از گرند‌پریکس منچستر فاینال این مسابقه را پیش رو داریم که باز هم نمی‌توانیم شرکت کنیم، چون سطح این مسابقه خیلی بالاست و ۱۰ نفر اول جهان در این مسابقه مبارزه می‌کنند. من با توجه به اینکه جواز گرند‌پریکس را به دست آوردم، با آقای پولادگر رئیس فدراسیون برای اعزام صحبت کردم و خوشبختانه با توجه به اینکه از عملکردم راضی بود به من گفت که برای اعزام من به این رقابت‌ها فکر می‌کند و جواب نهایی را اعلام می‌کند.
 در فصل جدید لیگ برتر با هوگوی کدام تیم روی شیاپچانگ می‌روی؟ 
سال پیش با بیمه رازی قرارداد بستم، امسال هم با هوگوی همین تیم لیگ برتر را تجربه می‌کنم. یکی از مزیت‌های تیم رازی این است که بخشی از پول قراردادمان را قبل از شروع لیگ پرداخت می‌کند و همین موضوع انگیزه زیادی به ما می‌دهد.
سقف قراردادت در لیگ چقدر است؟
فدراسیون بین تکواندوکاران آقا و خانم تفاوتی قائل نمی‌شود، اما مهمترین موضوعی که ما را اذیت می‌کند تفاوت در رقم قراردادهاست که آن هم دست باشگاه‌هاست. ما بالاترین قراردادمان حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون است، اما قرارداد آقایان ۷۰ تا ۸۰ میلیون است. سقف قراردادم سال قبل در لیگ برتر ۱۲ میلیون بود، اما امسال هنور قرارداد مالی را نداده‌اند، اما فکر می‌کنم بیشتر از سال قبل باشد.
 دوست داری جای کدام تکواندوکار باشی؟
دوست ندارم من را با ورزشکار دیگری مقایسه کنند. می‌خواهم در تکواندو به قدری پیشرفت کنم که نفر اول وزن خودم باشم و در المپیک توکیو مدال آوری کنم و اعتماد به نفس و توانایی فنی‌ام به قدری بالا باشد که در هر رقابتی بهترین مدال را کسب کنم.
 حضور مسئولان ورزشی در متن اردو‌های داخلی و دهکده بازی‌ها در جاکارتا را چطور دیدی؟ 
بازدید مسئولان ورزش و معاونت ورزش بانوان از اردو‌ها انگیزه‌مان را افزایش می‌داد. خانم محمدیان برای بازدید از تمرین دختران اعزامی به بازی‌های آسیایی به اردو آمده بودند و می‌گفتند که من برق مدال را در چشمان تک‌تک شما دخترانم می‌بینم. روحیه شاداب و صحبت‌های ایشان انرژی و انگیزه به من داد که برای مدال بجنگم و من از ایشان تشکر می‌کنم که همیشه حامی دختران ورزشکار هستند.
هدف بعدی کیانی کجاست؟
دو هدف بزرگ دارم. ابتدا طلای جهانی و بعد المپیک توکیو؛ برای رسیدن به این دو آرزو از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم. البته در حال حاضر باید خودمان را برای لیگ برتر آماده کنیم، اما با شروع اردو‌ها خودم را برای مسابقات جهانی آماده می‌کنم تا هوگوی تیم ملی را برای این مسابقات به دست آورم.
 به فوتبال علاقه داری؟ 
به فوتبال علاقه ندارم، اما طرفدار پرسپولیس هستم و مسابقات آن را دنبال می‌کنم.
 داوری‌ها چطور بود؟
بیشتر تکواندوکاران به ناداوری باختند. امیر بخشی برای حریفش یک تکواندو‌کار ناشناس بود، اما حریف کره‌ای خیلی قدرتمند بود و سال‌هاست که نفر اول وزن خودش محسوب می‌شود. در این رقابت بخشی از او پیشی گرفت که این موضوع باعث تعجب همگان شده بود. او چند مشت به بخشی زد که هیچ‌کدام امتیاز نداشت، اما داوران به دلیل تجربه بالای حریف کره‌ای به او امتیاز دادند و مدال طلای بخشی را با نقره عوض کردند.
 فکر می‌کردی روزی غافلگیر شوی و تندیس خبرورزشی را به نمایندگی از دختران مدال‌آور بازی‌های آسیایی به معاون ورزش بانوان بدهی؟
راستش اصلاً فکرش را نمی‌کردم و شما امروز غافلگیرم کردید و یک روز به یاد ماندنی برایم رقم زدید. من این روز را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.
 پاداش‌هایتان را گرفتید؟ 
کمیته ملی المپیک همان‌طور که قول داده بود، روی سکو پاداش قهرمانان را داد، اما پاداش وزارت ورزش مانده. ضمن اینکه فدراسیون هم به طلایی‌ها قول پراید داده است (با خنده) که ما از آن بی‌نصیب هستیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید